MATH 106 Module 3 Group Challenge Problem Discussion
Resorts-R-Us charges $ 125 a night to rent a suite. If you purchase their oneyear membership fee for $350, you only pay $75 a night.
a) Think about which is the better deal. What does it depend on? Hint: that will be your variable in your expressions.
b) Write a linear expression for paying night by night using your variable from part a. How much will it cost to stay 3 nights? How much will it cost to stay 9 nights?
c) Write a linear expression for purchasing the membership package using your variable from part a. How much will it cost to stay 3 nights? How much will it cost to stay 9 nights?
d) Use a graphing tool as discussed in the Course Specific Information Module that shows both expressions on the same axes. Export your labeled graph and attach as a separate file. Do not link to it.
e) Using your graph, which is the better deal? Explain why in several sentences.
f) Use your expressions from parts b and c to compute the break-even point. Is it the same as on your graph? Why or why not.
Sun | Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |